
Mi a szinkronmódszer?
A szinkronmódszer tanulássegítő eljárás. Hét pillére: a cél, a motiváció, az örömök, az áldozat, az eszközök, a segítők és a dicséret. Ezek köré épülnek nem mindennapi pedagógiai fogásaink. Ezzel a módszerrel bármilyen tanulási folyamat eredményessé tehető, mi azonban a lehető legellentmondásosabb terepen, az idegennyelv tanulás segítésében alkalmazzuk. Oktatói tanfolyamainkat nem csak nyelvtanárok kedvelik: ingatlanközvetítő, business coach, általános iskolai tanító, egyetemi tanárok és hallgatók is sikerrel vettek részt.
Hamarosan megjelenő Másik nadrág című tréningkönyvünkből módszerünk önállóan is elsajátítható.
Miért ez a neve?
Carl Gustav Jungtól kölcsönöztük a szinkronicitás elnevezést. Jelentése egyidejűség. Amikor agyunk két féltekéje összhangba kerül egymással, akkor az azonnali megvalósulás élményét éljük át. Azaz: amikor elhiszem, tudom. Önmagunk szinkronizálása is így valósul meg. Ilyen szinkron pillanatokat kínálunk az egyéni nyelvtanfolyamokon a tanulóknak.
Mi a különbség egy nyelvtanár és egy szinkronoktató között?

Három alapvető megkülönböztetést tehetünk: hozzáállás, munkafolyamat és eszköztár.
A nyelvtanulás más módozatainál megszoktuk, hogy előbb az eszközöket nézzük (időbeosztás, helyszín, tankönyv, szint, nyelvvizsga, stb.), …majd összetévesztjük a céllal. A „perfektül” tudás álomképe gátolja a valahogyan elkezdést. Amikor a tanár „nyelvészkedik”, szabályokat magyaráz, tanít a nyelvről, és azt sugallja, hogy az tud majd a célnyelv segítségével kommunikálni, aki a szabályokat megérti és rengeteg szót megtanul, akár évtizedekkel is képes ellehetetleníteni tanulója sikerét. „Tanítani haszontalan, kivéve, ha felesleges”, mondta Richard P. Feynman. A mi hozzáállásunk − nevezzük jobb agyféltekésnek − a képi, érzelmi, intuitív gondolkodást ébreszti fel. Agyunk jobb felének tudatos behívása a tanulási folyamatokba céltudatos, motivált tanulóknál lehetséges. Az eredmény pedig tökéletes szinkronban lesz az elvárásokkal.

A tanuló egyéni nyelvtanfolyamot kér tőlünk. Mi azonban csapatban dolgozunk. Egy felelős oktató körül hárman, négyen segédkeznek. Kívülről nézve talán a magántanulós modellel látszik némi hasonlóság. A háttérben azonban folyamatos figyelés, egyeztetés, minőségbiztosítás folyik. A szinkronoktatók a tanulót célnyelvi önmagaként, így bizonyos értelemben nyelvelsajátító gyermekként kezelik. A kommunikáció − a nyelvhasználat elsődleges funkciója − tehát nem a nyelvtanulás eredménye, hanem annak egyidejűleg jelenlévő támasza.
A tanítás-tanulást hagyományosan kísérő meggyőződéseket mellőzve, a kommunikációhoz nem a szavakat keressük először, hanem arra bátorítjuk a tanulót, hogy mindig képes legyen „hozott anyagból” boldogulni. Ha ezt elértük, rohamléptekben haladunk a siker felé. Kísérőként veszünk részt a kitűzött cél elérésében, természetes módon, a tanuló életviteléhez, időbeosztásához, céljához és motivációjához igazodva. Minden munkánkat garanciával végezzük.

Eszköztárunk összeállításánál Lomb Kató, a tizenhatnyelvű tolmács hagyatéka adott ötleteket és igazolást az általunk kifejlesztett gyakorlattípusok egyénre szabott használatához. Eszközeink, az órák helyszínei, az önálló feladatvégzés irányítása, a nyelvtanfolyam tényleges felépítése a tanulóval kötött megállapodásban szerepelnek. Tekintve, hogy a nyelvtanulók nem módszertani képzésre jöttek, minden nyelvtanfolyamhoz anyanyelvi konzulenst biztosítunk. Hozzá fordulhat a tanulónk, ha biztos akar lenni például abban, hogy jól értette-e, hogy a nagy nehezen előkerült nyelvtankönyvnek miért az utolsó fejezetét kell először megnéznie.
Mi abból indulunk ki, hogy az emberek alapvetően hatékonyan tudnak kommunikálni nyelv nélkül is. A célnyelv elsajátításában éppen ez a nyelvfüggetlen kommunikációs képesség adja a legnagyobb támaszt, e támasz köré épül föl a célnyelvi eszköztár. A tanár (coach, mentor, stb.) pontos cél és motiváció nélkül nem oktathatja a tanulót, és csak az idejét vesztegeti, ha magyaráz, tanácsol, számonkér. Feladata sokkal inkább a céltudatos tanuló helyzetbe hozása, analógiák, párhuzamok, egyszerű megoldási stratégiák megmutatása. Tárgyi tudásával, azaz az adott idegennyelv széleskörű, aktív ismeretével példát kell mutasson. A tanulót kíséri, segíti.